Hogyan segíthetnek a denevérek a koronavírus elleni terápia kidolgozásában?
Az emberi szervezetben a COVID-19 gyakran súlyos akut és/vagy hosszú távú megbetegedést okoz. Ez magas halálozási aránnyal járhat még a fejlett egészségügyi rendszerrel bíró országokban is. Ezzel szemben a denevérek kiváló ellenállóságot mutatnak a koronavírusokkal szemben. Ha sikerül megérteni az emberek és denevérek által adott eltérő immunválasz okait a COVID-19-re, az nagyban hozzásegítheti a kutatókat hatékony immunmoduláns (az immunrendszerre ható, azt befolyásoló) kezelések kidolgozásában.
Intenzíven folynak a kutatások a témában
Humán immunológusok, mikrobiológusok és a denevérek immunológiai folyamatait kutató szakemberek egy csoportja azt próbálta meg feltárni, hogy milyen hasonlóságok és különbségek vannak a denevérek és az emberek vírusokra adott immunválaszában. Bár a denevérek megfertőződhetnek a COVID-19-cel, azonban nem betegszenek meg. A tudósuk a kutatás során azt próbálták meg megérteni, hogy mi ennek az oka?
A COVID-19 három fő klinikai szakasza emberekben
A koronavírus immunbiológiájának jobb megértése érdekében először körültekintően körvonalazták a COVID-19 fertőzés lehetséges klinikai lefolyását emberekben.
Az első szakasz, amely általában 1-14 napig tart, magában foglalja a tünetmentes lappangási időszakot, és az azt követő időszakot, amikor enyhe tünetek jelentkezhetnek:
Sok ember tünetmentes marad. A tünetekkel rendelkezők körülbelül 80 %-a enyhe vagy közepesen súlyos, 15 %-a súlyos, míg 5 %-a kritikus állapotba kerül.
A második szakasza a tünetek megjelenése után 4-10 nappal kezdődik:
Ekkor a koronavírus szaporodása folytatódik a szervezetben. Legjellemzőbb a vírusos tüdőgyulladás. Azonban más szervek is érintettek lehetnek, beleértve az agyat is (tünetek: fejfájás, hányás). Bizonyos kockázati tényezők súlyosabb lefolyású betegségre hajlamosítanak.
A harmadik szakasz a kezdeti tüneteket követő 6-15 napon belül következik be:
Rendszerint súlyos légúti gyulladás, több szerv együttes működési zavara, immunsejtek kimerülése valamint lokális vagy test szerte jelentkező úgynevezett hipergyulladás jelentkezhet. Kórélettani szempontból a gazdaszervezet saját immunválasza által okozott károsodás mértéke meghaladja a koronavírus által okozott egészségkárosodás mértékét.

Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash
Bár a denevérek megfertőződhetnek a COVID-19-cel, de nem betegszenek meg
A denevérek az egyedüli repülő emlősök. A repülés sok energiát igényel, és kifejezett anyagcserre-stresszel jár együtt. Ezért a denevérek fejlődésük során az immunválaszukat úgy alakították, hogy elviseljék a repüléssel járó magas anyagcsere-stresszt.
A szerzők kifejtik, hogy a denevérek gyorsan tudják fel-le kapcsolni / beállítani az immunrendszerüket. Ebből a szempontból a denevérek valószínűleg egy nagyon gyors és egyszerű megoldást alkalmaznak a vírussal szemben. Nem próbálják meg leküzdeni, eltávolítani a koronavírust, hanem gyakorlatilag visszatartják azt, mivel gyorsan le tudják kapcsolni az immunrendszerüket. Így a COVID-19 nem okoz betegséget bennük. És ez nagyon fontos különbség, mert az embereknél nem ez történik. Valószínűleg ez az a mechanizmus, amellyel a denevérek elkerülik a betegségeket.
A denevérek nem jutnak el a koronavírus későbbi (2. és 3.) szakaszaiba, mint egyes emberek. Leegyszerűsítve: csillapítják és kiegyensúlyozzák az immunrendszerük koronavírusra adott reakcióját, így egy egyensúlyi állapotot tudnak fenntartani a szervezetükön belül.
Hatékony humán kezelések kidolgozásában segíthetnek a kapott eredmények
A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a humán COVID-19 betegség ciklusaiban vannak jól meghatározott szakaszok és optimális időpontok a célzott orvosi terápia számára.
Az adott stádiumtól és az egyén immunrendszerének koronavírusra adott válaszától, illetve annak mértékétől függően célzott immunmoduláns terápia dolgozható ki a jövőben.

Érdemes elolvasniAz emlékeztető oltások fontossága az egyéni védelem és a járványkezelés érdekében
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát